Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie

pod liście, obchodził dookoła drzewa, ale nie potrafił dostrzec ani jednego, choc wszędzie było ich mnóstwo. Po długim namyśle stwierdził, że wiosna wcale nie nadchodzi i prawdopodobnie w tym roku w ogóle jej nie będzie.
   W czasie, gdy Koszałek wędrował po lesie, krasnoludki w Kryształowej Grocie cierpiały głód. Postanowiły wysłac Podziomka na powierzchnię ziemi. Ten zaraz po wyjściu zauważył na łące bociany. Jeden z ptaków zabrał go na swój grzbiet i krasnal z góry mógł spoglądac na ziemię. W chwilę później Podziomek z bocianem wylądowali na dachu domu Janka, chłopca, którego matka biła i nie karmiła. Niegdyś krasnoludki podmieniy Janka na Podziomka, jednak krasnal był tak źle traktowany, że zwrócono matce dziecko. Podziomek zszedł z dachu, ale zła gospodyni szybko go zauważyła i rzuciła się w jego stronę. Krasnal natychmiast pobiegł w kierunku lasu. Tam został uwięziony przez Cygana podobnie, jak Koszałek. Kronikarz został przywiązany na łańcuchu i musiał uczyc się skomplikowanych cyrkowych sztuczek. Przyjaciele na jednym z jarmarków ostrzegły widzów przed notorycznymi kradzieżami dokonywanymi przez Cyganów i ci wypędzili złodziei z miasteczka. Krasnale schroniły się w lesie, a wiosna nadeszła już na dobre. Niedługo po raz kolejny Cygan schwytał krasnale. Te jednak użyły magicznego zaklęcia i mężczyzna odniósł je do Kryształowej Groty. Krasnoludki wyruszyły na ziemię. Wskoczyły na wóz Skrobka wśród siana. Koszałek- Opałek i Podziomek opuścili kolegów w Głodowej Wólce. Reszta pojechała ze Skrobkiem do jego chaty, aby pomóc mu w gospodarstwie.
   W Głodowej Wólce mieszkała także Marysia. Dziewczyna przeniosła się tu, gdy została wypędzona z domu po śmierci matki. Codziennie wraz z psem Gasiem pasła gęsi pracując u pewnej kobiety. Lis Sadełko od wizyty Koszałka