Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie

– Opałka szykował plan napaści na ptaki. Obawiał się jednak psa, który pilnował stadka. W końcu udało mu się porwac gęsi. Marysia była załamana. Bała się kary ze strony pracodawczyni. Podziomek postanowił udac się z Marysią do królowej Tatry z prośbą o pomoc. Dobra pani podarowała dziewczynce nowe gęsi. Niestety po powrocie gospodyni przepędziła dziewczynę. Marysia trafiła do domu Skrobka, by pomagac mu w pracy oraz opiekowac się jego synami. Błystek rzucił na biednego chłopa zaklęcie i ten od tej pory stał się bardzo pracowity. Krasnale zebrały z całej okolicy ziarna dla gospodarza. Ziarna podkradał szczur, Wiechetek. Krasnoludki złapały złodzieja na gorącym uczynku. Okazało się jednak, że ziarna przeznaczone były dla jego dzieci. Wtedy Błystek nakazał swoim podwładnym, by opiekowali się małymi szczurkami.
   Marysia została przyjęta do domu Skrobka, a ten traktował ją, jak własną córkę. Lato dobiegło końca. Liście opadły z drzew, a krasnoludki zaczęły przygotowywac Kryształową Grotę do zimy. Koszałek- Opałek pozostał na ziemi, zaprzestał pisania kroniki i opowiadał dzieciom bajki o sierotce Marysi i krasnoludkach.