Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

CHARAKTERYSTYKA POSTACI - charakterystyka • O krasnoludkach i sierotce Marysi

BŁYSTEK – król krasnali

KOSZAŁEK- OPAŁEK – nadworny kronikarz, jako pierwszy wychodzi na ziemię w poszukiwaniu śladów wiosny. Najpierw trafia do wioski, gdzie lis porywa ptactwo. Następnie wpada do nory lisa intrygując go opowieścią o gęsiach Marysi. Po wyjściu z norki zostaje porwany przez Cygana i zmuszany do wykonywania cyrkowych sztuczek. Na koniec opowieści postanawia pozostac na ziemi, porzuca pisanie kroniki i opowiada dzieciom bajki o sierotce Marysi i krasnoludkach.

PODZIOMEK – wychodzi na powierzchnię ziemi jako drugi. Na grzbiecie bociana ogląda topniejący lód, płynącą rzeką krę. Trafia na dach domu Janka, jednak przegania go zła gospodyni. Razem z Koszałkiem- Opałkiem dostaje się w ręce Cygana.

MARYSIA – po śmierci matki zostaje wygnana z domu. Trafia do pewnej kobiety i zatrudnia się, jako pastuszka gęsi. Niestety pewnego dnia zły lis porywa jej podopieczne. Krasnale udają się z biedną dziewczynką do królowej Tatry, która ofiarowuje pastuszce nowe gąski. Po powrocie dziewczynka mimo odzyskania stadka zostaje wyrzucona. Trafia do domu Skrobka, pomaga mu w gospodarstwie, a chłop przyjmuje ją do rodziny i traktuje, jak własną córkę.